Hangi LED Ekran Nerede Kullanılır?

Bu yazımızda müşterilerimizin sıkça sorduğu ve LED ekran çözümlerinin en temel başlığı olan bir konuyu ele alacağız. Hangi LED Ekran nerede, hangi alanda kullanılır? LED Ekranlar neden dış mekân ve iç mekân olarak ayrılır? Bu doğrultuda LED ekran çözümü neye göre belirlenir?

Öncelikle LED ekran çözümü almayı talep eden müşteriye şu soru yöneltilir: “Ürün dış mekânda mı, iç mekânda mı kullanılacak?”

Bu soruyu sormamızın sebebi de şudur: LED ekranlarda kullanılan LED paneller iki ayrı sınıfa ayrılırlar ve bu sınıflarda dış mekân LED ekran, iç mekân LED ekran şeklindedir. Dış mekân LED ürünler iç mekânlara göre dış ortam koşullarına karşı dayanıklı, güneş ışınlarına karşı dirençlidir. İç mekân LED ürünlere göre 2-3 kat daha parlaktırlar ve bu yüzden dış mekân alanlarda güneşin doğrudan vurduğu bölgelerde kullanıldığı zaman herhangi bir problem yaşanmaz. Ayrıca dış mekân LED ürünleri su ve yağmura karşı dayanıklı malzemelerdir. Bu sayede mevsim koşullarından etkilenmezler. Dış mekan LED ekranlar genellikle uzak mesafeden ya da cadde üstü yollardan izlenebilen, otoyollar, dinlenme tesisleri, akaryakıt istasyonları, geniş caddeler ve mağaza önleri gibi alanlarda kullanılır.

İç mekân LED ürünler ise dış mekân LED ürünleri kadar yüksek parlaklık oranlarına sahip değillerdir ve güneş ışınlarına karşı korumaları yoktur. İç mekân LED ürünler yalnızca iç mekân alanlarda güneş almayan, dış mekân LED ürünlere kıyasla daha yakın mesafeden izlenebilen alanlarda tercih edilen ürünlerdir. Mağazalar, stüdyolar, düğün salonları, otel içi ve cafe içi gibi alanlarda kullanılır.

Bu doğrultuda önce müşterinin ne tür bir alanda LED ekran kullanacağı öğrenilir. Daha sonra çözünürlük talebine göre malzeme belirlenir.

Örnek: Dış mekân için otoyol gibi bir alanda uzaktan geçen araçların dikkatini çekmesi için düşünülen bir LED ekran, P10 SMD Dış Mekân LED ekrandır. Ya da iç mekân için düğün salonunda veya cafe içinde kullanılması ve 5-6 metre mesafeden de net görünmesi düşünülen bir LED ekran, P5 SMD İç Mekân LED ekrandır.

LED ekranların bu şekilde alanlarına göre kullanım senaryoları değişmektedir.