LED Ekranda Ölçülendirme Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda müşterilerimizin merak ettiği ve sıklıkla sorduğu bir konuya değineceğiz: LED ekranlarda ölçülendirme.

Müşterilerimiz zaman zaman LED ekranları televizyonlarla karıştırabiliyor, ya da televizyon ile aynı sınıf bir ürün zannedebiliyor. Bu oldukça doğal, çünkü sektörün dışından bakan bir müşteri için ikisi de ekran.

Ancak ikisinin arasında çok önemli bir fark bulunmakta. Televizyonlar tek parça bir LED panelden oluşmaktadır ve ölçüleri belli başlı üretim boyutlarına dayanır. 32 inç, 39 inç, 43 inç gibi. Bu ölçülerin dışında bir televizyon sahibi olamazsınız ve bu ölçüler LED ekranlara kıyasla oldukça büyüktür ve esnek olarak ölçülendirme yapamazsınız.

LED ekranlarda ise durum daha farklıdır. Çünkü LED ekranlar belli bir ölçüye sahip panellerin birleştirilerek tek bir ekran haline getirilmesiyle oluşur ve bu panellerin ölçüleri televizyonlara kıyasla daha küçük çaptadır. Panellerin ölçüleri her ne kadar kullanılan malzemenin çözünürlüğüne göre değişse de, bunlar televizyon panelleri gibi tek parça halinde olmadıklarından, istendiği kadar bir araya getirilebilir ve bir LED ekran elde edilebilir.

İşte çözünürlüğe göre panel ölçüleri;

P10 SMD Dış Mekân (10mm): 16x32cm

P6 SMD Dış Mekân (6mm): 19,2x19,2cm

P5 SMD Dış Mekân (5mm): 16x32cm

P4 SMD Dış Mekân (4mm): 16x32cm

-

P5 SMD İç Mekân (5mm): 16x32cm

P4 SMD İç Mekân (4mm): 16x32cm

P3 SMD İç Mekân (3mm): 19,2x19,2cm

P2.5 SMD İç Mekân (2.5mm): 16x32cm

Bu ölçüler doğrultusunda LED ekran için ölçülendirme yapılır ve istenildiği kadar panel bir araya getirilir. Örnek vermek gerekirse P5 dış mekân bir üründe ölçülendirme için yükseklik 16 cm, genişlik de 32 cm artarak büyür. Çünkü her bir panel 16x32cm uzunluğundadır. P6 dış mekan veya P3 iç mekan bir üründe ölçüler hem yükseklik hem de genişlik için19,2 şeklinde artar. Çünkü her bir panel 19,2x19,2cm uzunluğundadır.

Bu ölçüler ele alınarak LED ekranda bir hesaplama yapılabilir.

Siz de istediğiniz ürün ve ölçüye göre fiyat almak için sitemizden istediğiniz ürünü ardından da ölçüyü seçerek fiyat hesaplayabilirsiniz!

Fiyatlar otomatik olarak kendi yazılımımız olan ‘ledeksan asistan’ yapay zekâsı tarafından hesaplanmaktadır.