LED Ekranımı Sonradan Büyütebilir Miyim?

Daha önce LED Ekranlarda ölçülendirmenin nasıl yapıldığından bahsetmiştik. Bu yazımızda buna bağlı olarak gelişen bir süreçten bahsedeceğiz: LED Ekranımı Sonradan Büyütebilir Miyim?

LED Ekran Nasıl Büyür? Sonradan Büyütmek ne anlama gelmektedir? İşte bu yazımızda bu soruların cevabını vereceğiz.

Öncelikle bir LED Ekranı sonradan büyütmek ne anlama gelir, bundan bahsedelim. Örnek vermek gerekirse bir mağaza sahibinin P5 SMD dış mekân bir RGB LED Ekranı 96x144cm boyutunda kurduğunu düşünelim. Daha sonra bu kişinin kullandığı LED ekranın boyutlarını büyütmek istediğini yani 96x144cm boyutunu biraz daha büyüterek 128x224cm bir boyuta yükseltmek istediğini düşünelim.

Bu sistemin LED Ekranlarda uygulanması mümkündür. Çünkü daha önce bir yazımızda bahsettiğimiz gibi, LED Ekranlar televizyonların aksine yekpare bir panel yerine birçok LED panelin birleşimi ile meydana gelir ve kurulum sonrasında dahi ölçünüz genişletilebilir.

İşte kurulum sonrası müşteriden gelen geri dönüş ve istek doğrultusunda kurulum yapıldığı bir ölçüden daha büyük bir ölçüye genişletilmesi durumuna ‘sonradan büyütme’ denir ve büyütülecek ölçü için gerekli donanım hesaplanır ve mevcut LED ekrana eklenerek istenen yeni ölçü elde edilir.

Sonradan büyütme işleminde müşteri ise kimi zaman LED ekranı bir süre kullanıp memnun kaldığı ve daha büyük bir ölçüyle daha geniş alanda reklam yapmayı istediği için, kimi zaman da kullanım sonrası ölçüyü tatminkâr bulmadığı ve daha büyük ölçüyle daha rahat bir reklam verme alanına sahip olmak istediği için mevcut LED ekran boyutunu güncellemek ve büyütmek ister.

Ancak şunun bilinmesi gereklidir ki, daha önce bir yazımızda bahsettiğimiz gibi LED ekranlarda kullanılan malzemeler ölçüye göre değişiklik göstermektedir çünkü ölçüler arasında çözünürlük farkı bulunmaktadır.  Bu sebepten dolayı, ilk ölçülendirme sırasında kullanılmış olan donanım ile güncellenmek istendiği yeni ölçü arasında donanımsal değişiklik yapılması olasıdır çünkü mevcut LED ekran ölçünüz ile yeni istediğiniz LED ekran ölçüsü arasında çözünürlük farkı mevcuttur.

Bu doğrultuda LED ekran için güncellenecek boyut için gerekli donanım hesaplanır ve değiştirilmesi/eklenmesi gereken malzemeler kullanılarak müşterinin istediği yeni ölçüye göre LED ekran imal edilir.

Sonradan büyütme yapıldığı takdirde sadece değiştirilen/eklenen malzemelerin fiyatı hesaplanır ve bu ücreti ödersiniz.

Yani eğer LED ekranınızın boyutunu güncellemek ve daha büyük bir ölçü ile kullanmak isterseniz bu mümkündür.

Bu konuyla ilgili bilinmesi gereken şudur ki, sonradan büyütme işlemlerinin en sağlıklısı ilk 6 ay içinde karar verilenlerdir. Çünkü kullanımından 6 ay - 1 yıl geçen bir LED ekran %2 veya 3’lük bir parlaklık düşüşü sergileyebilir. Bu gözle ayırt edilebilecek bir fark değildir, yalnızca teknik açıdan bir istatistiktir ancak sonradan büyütme kararını ilk 6 ay içinde vermiş olursanız teknik açıdan daha sağlıklı bir işlem gerçekleşmiş olur. Öteki durumda da yine insan gözüyle fark edilir bir fark kaybetmezsiniz. Bu yalnızca size önerimizdir.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere, iyi günler dileriz.