Samsung’un Yepyeni Micro LED Teknolojisi!

samsung-micro-led-teknolojisini-duyurdu

Samsung’un Yepyeni Micro LED Teknolojisi!

Samsung’un Yepyeni Micro LED Teknolojisi! 2022-01-15 09:56:24

Teknoloji sektörü her geçen gün kendini yenilemeye ve değişmeye devam ederken geçtiğimiz günlerde Amerika’da düzenlenen elektronik fuarı CES 2022’de pek çok marka yeni özelliklerini ve yeni ürünlerini duyurdu. Bu fuarda öne çıkan markalardan biri de Samsung oldu çünkü televizyon teknolojisini değiştirecek yepyeni bir özellik duyurdu: Micro LED. Micro LED teknolojisi, bildiğimiz televizyon teknolojisinde kullanılan ledlerden 40 kat daha küçük olan yani neredeyse bir kum tanesi kadar küçük olan ledlerin birleşmesiyle meydana gelen bir panel teknolojisi.

Normal televizyon panellerine göre 33 kat daha fazla led içeren Micro LED teknolojisi, daha önce kullanıcıların OLED ekranlarda yaşadığı yanma ve çeşitli arızalanma sorunlarına karşı da yeni bir çözüm getiriyor. Micro LED teknolojisiyle artık televizyonlar da tıpkı LED modül ekranlar gibi bölgesel panellerden oluşacak ve oluşacak bir arıza durumunda; televizyon ekranının tamamına müdahale etmek yerine arızalı bölgedeki panelin değişmesiyle sorun giderilmiş olacak. Yani Samsung, aslında bu teknolojiyle birlikte LED ekranlarda kullanılan modüler sistemi televizyonlara da taşımış oldu ve bu sayede televizyonların hem çözünürlüğü arttı hem de arıza senaryolarında çözüm daha kolay bir hale geldi. Micro LED teknolojisiyle ledlerin küçülmesi ve doğal olarak bir televizyonun daha fazla piksele sahip olmasıyla aynı zamanda parlaklık ve renk kapsama oranları da artmış oldu. Böylelikle yeni nesil Micro LED teknolojisine sahip televizyonlar hem daha parlak hem de renk kapsamları daha geniş olacak.

Ayrıca bu teknoloji sayesinde televizyonunuzun panel alanlarını da bölebileceksiniz. İstediğiniz kadar modül alanını farklı kullanım için ayırabilir veya televizyonu ikiye bölüp farklı şekilde görüntü alabilirsiniz. Samsung’un LED ekran teknolojisiyle aynı yönde geliştirdiği bu Micro LED teknolojisi, henüz yeni duyuruldu ve kullanıcılara ulaşması birkaç yılı bulabilir. Ancak televizyon teknolojisini adeta kökten değiştirecek bir teknoloji olduğunu söylemek mümkün. Micro LED teknolojisine sahip televizyonların tam olarak ne zaman piyasaya sürüleceği ise henüz bilinmiyor. İlk etapta kullanıcılar için erişilebilir bir fiyat seviyesinde çıkmayacak olsa da önümüzdeki yıllarda televizyon pazarını tamamen değiştirebilecek bir teknoloji duyuruldu. Micro LED teknolojisi, yakın gelecekte adından daha çok bahsettirecek gibi görünüyor.

To Top